Renoma znaku BOTOX pod ochroną
Sąd (dawniej Sąd Pierwszej Instancji) utrzymał w mocy decyzje unieważniające prawa do znaków towarowych BOTOLIST i BOTOCYL ze względu na uznanie, że ich rejestracja narusza prawo do renomowanego znaku towarowego BOTOX.
Nie będzie unijnego sądu patentowego?
Trybunał Sprawiedliwości UE sceptycznie wypowiedział się o zunifikowanym sądownictwie patentowym, które było nadzieją sektora farmaceutycznego na fachowe orzecznictwo. Wciąż mogą jednak powstać polskie wyspecjalizowane sądy patentowe.
Kolejne kolorowe znaki bez ochrony
Sąd (dawniej Sąd I instancji) stwierdził, że kombinacja kolorów żółtego i srebrnego nie może uzyskać ochrony jako znak towarowy (wyrok z 3 lutego 2011 r., sygn. akt T-299/09 i T-300/09).
Głównie papierosy, ale coraz więcej biżuterii i zegarków
Ministerstwo Finansów podsumowało ubiegłoroczne działania służb celnych związane z ochroną praw własności intelektualnej.
Zajączki wielkanocne na wokandzie
Przyczyną sporu o zajączka wielkanocnego w Polsce były dwie figurki czekoladowych, siedzących zajączków. Jeden produkowany przez Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli AG ( „Lindt”), drugi przez polską spółkę Terravita Sp. z o.o. („Terravita”).
Czy kolor może być znakiem towarowym?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej po raz kolejny wypowiedział się w kwestii zdolności rejestracyjnej kombinacji kolorów jako znaku towarowego w sprawie CNH Global N.V. przeciwko Urzędowi ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM).
Nie sprzedasz canona bez zgody Canona
Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził, że właściciel znaku towarowego może sprzeciwić się pierwszemu wprowadzeniu do obrotu w Europejskim Obszarze Gospodarczym opatrzonych tym znakiem towarów oryginalnych, gdy odbywa się ono bez jego zgody.
Renifery znów na wolności
Sąd w Luksemburgu (dawniej Sąd I Instancji Unii Europejskiej) utrzymał w mocy decyzję Urzędu ds. Harmonizacji Wspólnego Rynku (OHIM) w Alicante odmawiającą rejestracji trójwymiarowego znaku towarowego przedstawiającego bożonarodzeniowego renifera.
Spory domenowe
Jak polubownie rozwiązać spór dotyczący domen internetowych, wyjaśnia Dominika Kwiatkiewicz z Zespołu Własności Intelektualnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Listy zgody już nie pomagają w rejestracji znaku towarowego
Urząd Patentowy, w związku ze zmianą orzecznictwa, nie zarejestruje już identycznego lub podobnego znaku towarowego, nawet w tej samej grupie kapitałowej i za zgodą uprawnionego do wcześniejszego znaku towarowego.
Komisja europejska proponuje patent wspólnotowy
Być może już wkrótce zapewnienie ochrony patentowej w Unii Europejskiej będzie znacznie tańsze i prostsze. Aktualnie trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem rozporządzenia, które wprowadzi patent wspólnotowy do porządku prawnego Unii Europejskiej.
Po co komu autoryzacja?
Autoryzacja jest instytucją prawną unikalną co najmniej na skalę europejską, co skwapliwie podkreślają jej oponenci. Tylko kto powiedział, że to, co polskie, musi być gorsze. Wady i zalety autoryzacji przedstawia dr Damian Flisak.