Transakcje a prawo do głosu z akcji spółki publicznej
Może się zdarzyć, że akcjonariusz spółki nie będzie uprawniony do głosowania w trakcie walnego zgromadzenia spółki publicznej.
Między audytem prawnym a środowiskowym
Często inwestor przed transakcją powierza konsultantom przeprowadzenie due diligence w zakresie ochrony środowiska. Wpływ działalności na środowisko jest też elementem badania prawnego. Czy due diligence środowiskowy i prawny wzajemnie się uzupełniają?
Klauzule umowne dotyczące aspektów ochrony środowiska w transakcjach M&A
Odpowiednie skonstruowanie postanowień umownych pozwala należycie zabezpieczyć interesy stron transakcji na wypadek wystąpienia naruszeń przepisów prawa ochrony środowiska. Dotyczy to niemalże każdej transakcji.
Prawo ochrony środowiska w transakcjach fuzji i przejęć oraz nabycia nieruchomości
Ukazała się piąta już publikacja z serii „Prawo w praktyce” przygotowana przez kancelarię Wardyński i Wspólnicy oraz LexisNexis Polska.
Przejęcie spółki dominującej przez spółkę zależną (downstream merger)
Przejęcie spółki-matki przez spółkę-córkę z ograniczoną odpowiedzialnością, chociaż możliwe, obarczone jest ryzykiem prawnym.
Pułapka przy przedłużeniu terminu płatności?
Czy ustalenie nowego terminu płatności w umowie restrukturyzacyjnej zawieranej po dacie płatności przesunie jednocześnie termin wymagalności, a w konsekwencji odpowiednio opóźni termin upływu przedawnienia?
Legitymacja wierzyciela do wytoczenia powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia wspólników
Wierzyciel, który w drodze egzekucji dokonał zajęcia udziałów w spółce z o.o., może wystąpić z powództwem o stwierdzenie nieważności uchwały zgromadzenia wspólników.
Dwa, trzy czy może dziesięć lat?
Terminy przedawnienia roszczeń w transakcjach fuzji i przejęć
Ożywienie na rynku fuzji i przejęć
Liczba transakcji zakończonych w całej Europie w roku 2013 osiągnęła poziomy notowane w roku 2007.
Ważność tytułu do udziałów aktualnego wspólnika spółki
Uwagi na temat konsekwencji niedochowania wymaganej formy zbycia tytułu do udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz możliwości naprawienia takiej wady.
Odstąpienie od umowy a obowiązek zapłaty kary umownej
O skuteczności umownego zastrzeżenia kary umownej związanej z odstąpieniem od umowy przesądza zgodny zamiar stron odzwierciedlony w treści umowy.
Standardowe klauzule umowne (tzw. boilerplate clauses) w umowach transakcyjnych poddanych prawu polskiemu
Nie każde rozwiązanie, które sprawdza się w umowie poddanej prawu obcemu, jest w równym stopniu celowe i uzasadnione w umowie, dla której właściwe jest prawo polskie.