Kolejne zmiany w Prawie wodnym
Nowe Prawo wodne weszło w życie 1 stycznia 2018 r. Od tego czasu akt ten był już kilkukrotnie nowelizowany; jedna z takich nowelizacji właśnie wchodzi w życie. Od 20 września zmieniają się niektóre przepisy ustawy dotyczące wydawania zgód wodnoprawnych. Nieznacznie zmodyfikowany zostaje też system opłat za usługi wodne. Ponadto kilkadziesiąt zmian ma charakter doprecyzowujący.
Ważne zmiany w ustawie o odpadach
Rozpoczęły się rządowe prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Przepisy powstały w odpowiedzi na niepokojące doniesienia o nielegalnie sprowadzanych do Polski odpadach oraz niebezpiecznych pożarach składowisk odpadów, o czym media informowały w ostatnich tygodniach.
Szersze uprawnienia Inspekcji Ochrony Środowiska
7 czerwca 2018 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw, który zakłada znaczące rozszerzenie uprawnień Inspekcji Ochrony Środowiska, a także podwyższenie wysokości administracyjnych kar pieniężnych przewidzianych w ustawach dotyczących kwestii środowiskowych.
Planowana jest rewolucja w uznaniu substancji za produkt uboczny
Do Sejmu trafił projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie istotnych zmian do procedury uznawania przedmiotów lub substancji za produkty uboczne. Jeżeli zmiany wejdą w życie, będzie to miało negatywny wpływ na wszystkich, którzy wykorzystują w swojej działalności takie produkty. Wszystkie uznania przedmiotów lub substancji za produkty uboczne, które nastąpiły na podstawie dotychczasowych przepisów, miałyby wygasnąć po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy.
Śnieg i mróz a Prawo wodne
Wydaje się, że i w tym roku pozostanie nam jedynie marzyć o białych Świętach, a z lepieniem bałwana będziemy musieli poczekać na styczniowe mrozy. Warto jednak pamiętać, że gdy nadejdzie sroga zima, a potem lód i śnieg zaczną topnieć, zastosowanie znajdą niektóre nowe przepisy Prawo wodnego.
Uchwały antysmogowe: gdzie zostały przyjęte i jaka jest sankcja za ich naruszenie
Sejmiki województw małopolskiego, śląskiego, opolskiego, mazowieckiego i łódzkiego uchwaliły już regulacje antysmogowe, wprowadzające ograniczenia lub zakazy dotyczące eksploatacji kotłów, pieców i kominków. Warto przyjrzeć się tym przepisom i zastanowić się, jaka sankcja grozi tym, którzy nie będą ich respektować.
Strony postępowania o wydanie decyzji środowiskowej – ważne zmiany od 1 stycznia 2018 r.
Nowe Prawo wodne oprócz zasad gospodarowania wodami zmienia także inne kluczowe regulacje dotyczące ochrony środowiska. Nowe przepisy zawężają krąg stron postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i ograniczają udział dotychczas uprawnionych podmiotów.
Nowa struktura organów administracji odpowiedzialnych za gospodarowanie wodami
Utworzenie od 1 stycznia 2018 roku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie będzie najistotniejszą zmianą organizacyjną wprowadzoną przez nowe Prawo wodne. Na tym jednak reforma w strukturze i kompetencjach podmiotów odpowiedzialnych za gospodarowanie wodami się nie kończy.
Nowy system opłat za korzystanie z usług wodnych
Istotne zmiany w zakresie opłat za korzystanie z usług wodnych są najszerzej dyskutowaną nowością wprowadzoną przez nowe Prawo wodne. Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą uiszczać te opłaty na zupełnie nowych zasadach.
Sankcje za naruszenie wymogów nowego Prawa wodnego
W nowym Prawie wodnym znajdą się autonomiczne przepisy dotyczące sankcji za naruszenie wymogów tej ustawy. Do najbardziej dotkliwych instrumentów będą należeć opłaty podwyższone, które będą nakładane na podmioty korzystające z określonych usług wodnych bez pozwoleń lub z przekroczeniem ich warunków.
Ocena wodnoprawna – nowość w Prawie wodnym
Nowe prawo wodne wprowadza do polskiego porządku prawnego instytucję oceny wodnoprawnej. Jest to zupełnie nowy rodzaj decyzji administracyjnej, którą należy uzyskać przed przystąpieniem do realizacji niektórych przedsięwzięć oddziałujących na środowisko wodne.
Zmiany dotyczące pozwoleń wodnoprawnych – czy wcześniej uzyskane pozwolenia przepadną jak kamień w wodę?
Nowe prawo wodne – ustawa z 20 lipca 2017 r. wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r. Wprowadzonych zostanie wiele zmian. Czy pozwolenia wodnoprawne wydane na podstawie obecnej ustawy z 18 lipca 2001 r. stracą ważność?