Inwestycja na wysokiej jakości gruntach rolnych? Tylko za zgodą ministra
26 maja weszła w życie ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Wprowadziła ona istotne zmiany mające znaczenie dla osób chcących budować na gruntach o wysokiej przydatności do produkcji rolnej.
Ponownie nowa ustawa o odpadach
Czy decyzje i zgłoszenia dotyczące gospodarki odpadami zachowują ważność po wejściu w życie nowej ustawy?
Przydziały (nadal) nieprzydzielone
Przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, ile uprawnień do emisji gazów cieplarnianych otrzymają, a ile będą musieli kupić.
Obowiązek sporządzenia przeglądu ekologicznego powinien być uzasadniony
Organy ochrony środowiska dysponują pewnym luzem decyzyjnym w zakresie nałożenia obowiązku sporządzenia przeglądu ekologicznego. Przesłanki zastosowania takiego kosztownego dla przedsiębiorców środka powinny być jednak dobrze uzasadnione.
Rozsądne regulacje dotyczące gazu łupkowego to korzyści nie tylko dla inwestorów
Rozmowa z Weroniką Pelc, wspólnikiem odpowiedzialnym za Zespół Doradztwa dla Sektora Energetycznego, oraz z Michałem Barłowskim, wspólnikiem odpowiedzialnym za Zespół Prawa Upadłościowego i Restrukturyzacji, o inwestycjach w gaz łupkowy w Polsce.
Kto jest stroną postępowań o przeniesienie praw i obowiązków z pozwoleń
Przenoszenie praw i obowiązków z pozwoleń dotyczących korzystania ze środowiska jest elementem wielu transakcji. Publicznoprawny charakter tych pozwoleń sprawia, że o ich „przejściu” na nabywcę decyduje organ administracji a nie strony transakcji.
NSA o ocenie kumulacji oddziaływań na obszar Natura 2000
Ocena dopuszczalności inwestycji pod kątem rygorów obowiązujących w związku z lokalizacją planowanego przedsięwzięcia w obszarze Natura 2000 powinna uwzględniać możliwość kumulacji oddziaływań. Ocena ta nie powinna być jednak abstrakcyjna.
Nowa ustawa o odpadach
23 stycznia 2013 r. weszła w życie nowa ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Wprowadza ona istotne zmiany w systemie gospodarki odpadami. W pewnym zakresie nadal zastosowanie znajdą przepisy poprzedniej ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.
Decyzje administracyjne związane z korzystaniem ze środowiska w procesach łączenia się spółek i zbycia przedsiębiorstwa
Znaczne rozproszenie przepisów sprawia, że nie zawsze jest jasne, które pozwolenia środowiskowe zachowują ważność po restrukturyzacji. Tymczasem skutki błędnego zastosowania przepisów mogą być bardzo dotkliwe, ze wstrzymaniem działalności włącznie.
Z jakim organem należy uzgadniać rekultywację środowiska wodno-gruntowego?
Jeśli zaistniała przed 30 kwietnia 2007 r. szkoda dotyczy środowiska gruntowo-wodnego, jej naprawienie nie musi wymagać przeprowadzenia dwóch postępowań: jednego w odniesieniu do zanieczyszczonego gruntu i drugiego dotyczącego środowiska wodnego.
Zmiany w prawie ochrony środowiska
W prawie ochrony środowiska zmiany przepisów istotne dla przedsiębiorców następują bardzo często, nierzadko wielokrotnie w ciągu roku. Nie inaczej będzie również w 2013 roku. Poniżej przypominamy o kilku najważniejszych zmianach.
O udziale ekologów w postępowaniu decyduje prawo, a nie urzędnicy
Dopuszczenie organizacji ekologicznej do postępowania w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę nie może zależeć tylko od tego, czy organy administracji prawidłowo wykonają obowiązki nałożone na nie przepisami prawa.